title: "DHMGIDPX040 PVC Plastic 40A DP Switch Disconnector Euro 2 (White)"
brand: "havells"
price: "€ 10.81"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Havells"
store_origin: IT
region: Italy
---
# 40A high current rating Compact DIN rail mount Dual Pole protection DHMGIDPX040 PVC Plastic 40A DP Switch Disconnector Euro 2 (White)
**Brand:** havells
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Stay switched on to safety and style with Havells’ smart disconnector!
## Quick Answers
- **What is this?** DHMGIDPX040 PVC Plastic 40A DP Switch Disconnector Euro 2 (White) by havells
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- havells enthusiasts
## Why This Product
- Trusted havells brand quality
## Key Features
- • **Compact & Easy Mounting:** Space-saving 53x81x74.5 mm design fits seamlessly on standard DIN rails.
- • **Powerful 40A Current Rating:** Handles high electrical loads with ease, perfect for demanding circuits.
## Overview
## Description
Review: Nice one - Nice built quality, seems very good
Review: Mcb switch - Ok working perfect
## Features
- Material: PVC Plastic, Color: White
- Item Dimension: : 53 X 81 X 74.5 mm
- Package Contents: 1-Piece 40A DP Switch Disconnector Euro 2
- Switchgear covers a range of devices that involve protection of your appliances
- Country of Origin: India
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07BH468SW |
| Best Sellers Rank | #7,380 in Home Improvement ( See Top 100 in Home Improvement ) #25 in Circuit Breakers |
| Brand Name | Havells |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Country of Origin | India |
| Current Rating | 40 Amps |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 508 Reviews |
| Included Components | 1 Disconnector |
| Item Dimensions D x W x H | 5.3D x 8.1W x 7.5H Centimeters |
| Item Type Name | Disconnector |
| Item Weight | 170 Grams |
| Model Number | Isolator FP 125A |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Part Number | DHMGIDPX040 |
| Product Dimensions | 5.3D x 8.1W x 7.5H Centimeters |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 230 Volts |
| Warranty Description | No warranty |
## Product Details
- **Current Rating:** 40 Amps
## Images
## Questions & Answers
**Q: Is IT suitable for 3 phase**
A: It is not suitable.  You have to take 3pole or 4pole.
**Q: is it RCB?**
A: All havell garnt yes
**Q: Is it 2 pole?.**
A: Yes
**Q: Is it suitable for 1.5 HP single phase motor?  If not than which is suitable?**
A: Yes
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Nice one
*by L***N on 14 April 2025*
Nice built quality, seems very good
### ⭐⭐⭐⭐ Mcb switch
*by P***T on 20 November 2023*
Ok working perfect
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good
*by H***A on 3 January 2026*
Good
## Frequently Bought Together
- Havells DHMGIDPX040 PVC Plastic 40A DP Switch Disconnector Euro 2 (White)