The SilverStone SST-FX350-G is a compact Flex ATX power supply delivering a reliable 350W continuous output with 80 PLUS Gold efficiency. Designed for 24/7 operation at 40โ, it features a quiet 40mm fan and a robust single +12V rail, including PCIe 6-pin support and active PFC, making it ideal for professional-grade compact PC builds.
| ASIN | B07BVTT69K |
| Best Sellers Rank | 26,220 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 236 in Power Supplies |
| Brand | SilverStone |
| Brand Name | SilverStone |
| Compatible Devices | pc |
| Compatible devices | pc |
| Connector Quantity | 5 |
| Connector Types | ATX, PCI Express |
| Connector type | ATX , PCI Express |
| Cooling Method | Air |
| Current Rating | 29.17 Amps |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 1,036 Reviews |
| Fan Size | 40 Millimetres |
| Form Factor | Flex ATX |
| Form factor | Flex ATX |
| Global Trade Identification Number | 04710007225912 |
| Item Dimensions | 15 x 8.1 x 4 centimetres |
| Item Type Name | Flex Series, 350W, 80 Plus Gold PC Power Supply, Low Noise 40mm fan |
| Item Weight | 0.93 Kilograms |
| Manufacturer | Silverstone |
| Manufacturer Part Number | 30327 |
| Maximum Input Voltage | 12 Volts (DC) |
| Minimum Input Voltage | 100 Volts (AC) |
| Model Name | SST-FX350-G |
| Model Number | 30327 |
| Model name | SST-FX350-G |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 350 Watts |
| Output wattage | 350 Watts |
| Power Supply Design | Non-Modular |
| System Bus Connector Type | ATX |
| Unit Count | 1.0 count |
| Upper Temperature Rating | 40 Degrees Celsius |
| Wattage | 350 watts |
U**I
Amazing SFX-L PSU.
I was wary of buying this after many complaints about noise for the V1.0 but it seems like they've done away with the hybrid mode and just have the fan constantly on but it spins at such a low RPM you cannot hear it over anything else. I'm all about low noise computing and this is definitely the most silent in my system (well apart from my SSDs). I have an i7-4790K paired up with a GTX970 and they draw a little over 250W from the wall at max load and this PSU never breaks a sweat and doesn't feel hot and never spins up, even in my lovely looking but poorly ventilated Jonsbo UM3X case.