title: "Fluidmaster 400CRP14 Fill Valve and 2-inch Flapper Repair Kit (Pack of 1)"
brand: "fluidmaster"
price: "€ 53.79"
in_stock: true
reviews_count: 11
store_origin: IT
region: Italy
---
**Brand:** fluidmaster
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚽 Upgrade your throne with the ultimate silent flush fix!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- fluidmaster enthusiasts
## Why This Product
- Trusted fluidmaster brand quality
## Description
Product Description The #1 solution to fix noisy and running toilets, the Fluidmaster 400CR Toilet Fill Valve and Toilet Flapper Repair Kit is a complete fill and flush toilet repair kit that includes both the trusted Fluidmaster 400A toilet fill valve and the durable Fluidmaster 501 2-inch flapper. Perfect for a DIY upgrade with its fast and easy installation, the universal design fits most 2-inch flush valve toilets and works best with 1.6 to 3.5 gallons per flush toilets or larger to help solve most common toilet fill problems. The included 400A toilet fill valve anti-siphon design adjusts easily from 9 – 14 inches while the reliable 501 2-inch flapper features a solid frame build and corrosion resistant materials to help prevent leaks. For an even more optimized performance, consider combining with a Fluidmaster automatic toilet bowl cleaner.. From the Manufacturer Fluidmaster is the #1 toilet repair brand in the world. Since 1957, we have been guiding our customers to the right toilet repair solutions. Fluidmaster is dedicated to making the installation of its products easy and simple with a complete line of toilet repair parts including: fill valves, single and dual flush valves, flappers, tank levers, toilet seals (bowl wax and wax-free), toilet repair kits, flush valve seals, connectors and more. Fluidmaster parts are found in more toilets than all other brands combined. Fluidmaster distributes to over 90 countries and is the trusted brand by toilet manufacturers and professionals worldwide.
Review: Great Product! - Easy to install and works well so far!
## Features
- Plastic/Rubber
- Made in the USA
- UNIVERSAL DESIGN: 400A toilet fill valve adjusts easily from 9 – 14 inches, fits most 2-inch flush valve toilets, and is ideal for use in 1.6 to 3.5 gallons per flush toilets or larger. Dual Flush: No
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B007TUHQWY |
| Best Sellers Rank | #22,515 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #211 in Toilet Flappers |