The Hifonics BXX3000.1D is a high-performance Class D monoblock amplifier delivering 3000W RMS at 1 ohm, engineered for car subwoofers. Featuring a wide frequency response (10Hz-250Hz), adjustable phase shift (0ยฐ-180ยฐ), bass boost (0-10dB), and a subsonic filter (15Hz-35Hz), it ensures powerful, precise, and distortion-free bass. With a signal-to-noise ratio over 95dB and a robust metal/plastic freestanding design, this amp is built to elevate your in-car audio experience to professional levels.
| ASIN | B07943ZHNW |
| Best Sellers Rank | #133,212 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #307 in Car Mono Amplifiers |
| Brand | Hifonics |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (241) |
| Date First Available | January 18, 2018 |
| Global Trade Identification Number | 00806576227977 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 12.03 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 25.1 x 3.6 x 10.2 inches |
| Item model number | BXX3000.1D |
| Manufacturer | Hifonics |
| Material | Metal, Plastic |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Channels | 1 |
| Other display features | Wireless |
| Output Power | 3000 Watts |
| Product Dimensions | 25.1 x 3.6 x 10.2 inches |
| Specification Met | Technical Specifications Met |
| UPC | 806576227977 |
| Whats in the box | As per manufacturerโs site |
C**E
Awsome amp
This amp is definitely worth the money you wonโt be disappointed
J**D
Good product
Works perfectly, a little hard to tune only because Iโm new
U**D
Did you say something??? Lol ๐ deafening!
Only thing I have to say is wow ! I think I hear my windshield busting out the sealโฆ. No joke I hope you have a good set of subs If not.. it may rip them out the box Start out low Lol so far Iโm loving it a week in Will update if anything changes ! UPDATE!!!! 2/18/23 is still banging!!!! I have it on two audiopipe 4stack 15s in a Honda Fit it has since literally cracked the car at the seams lol ๐ my subs are 2ohm dual. I had it wired to.5 ohm I think ๐ค ran so hot I could not get 1ohm so I wired them to 2ohm Base is low and clear it hits hard when adjusted right . I also added a crosover for more adjustments Still banging loud and clear never hot at2 never protect I would recommend this to anyone who really likes base I mean really likes!!!!!!!! I love it !!! 8/24 update still banging :)
K**S
Great bass amplifier
Have this on 1 scar 15 " sub 1500 rms sub and it does great pushing the power