brand: "sony"
price: "€ 105.34"
---
**Brand:** sony
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎧 Compact power, endless vibes—take your soundtrack anywhere!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sony enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sony brand quality
## Key Features
- • **Rugged IP67 Durability:** Waterproof, dustproof, and UV-coated—built to brave every adventure.
## Overview
## Description
## Features
- SOUND DIFFUSION PROCESSOR: Spreads sound in any space, for a richer and more expansive sound.
- LONG BATTERY LIFE: Up to 16 hours of battery life with indicator.
- BLUETOOTH: Connect and stream music easily with Bluetooth.
- STEREO PAIR: Add an extra speaker for stereo sound.
- HANDS FREE CALLING: Built-in microphone with echo canceling technology for clear calls.
- USB TYPE-C PORT: You can charge the XB100 with the USB Type-C port.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0C296VD7T |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | For Music Players |
| Audio Driver Size | 5 Centimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Battery Average Life | 16 Hours |
| Battery Capacity | 16 Hours |
| Battery Charge Time | 16 Hours |
| Best Sellers Rank | #85,782 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,864 in Portable Bluetooth Speakers |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Built-In Media | AC power adapter, Speaker, Warranty Card |
| Color | Light Gray |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Connectivity Technology | wireless |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Battery Powered |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (921) |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20000 KHz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Is Electric | No |
| Is Waterproof | True |
| Item Dimensions D x W x H | 8.7D x 11.2W x 8.7H centimeters |
| Item Weight | 9.7 Ounces |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Sony |
| Model Name | SRSXB100/H |
| Model Number | SRSXB100/H |
| Mounting Type | Strap Mount |
| Number of Audio Channels | stereo |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Number of Items | 1 |
| Number of Microphones | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Speaker Maximum Output Power | 5 Watts |
| Speaker Size | 5 Centimeters |
| Speaker Type | Portable Speaker |
| Specific Uses For Product | Outdoor activities, Travel |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wireless |
| Subwoofer Diameter | 12 Inches |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| UPC | 027242926066 |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Wireless Technology | Bluetooth |
## Product Details
## Images
## Available Options
This product comes in different **Pattern, Color, Style** options.
## Questions & Answers
**Q: Where is this product made?**
A: Made in China, it says on the bottom
**Q: Is it 20watt sound right?**
A: Hi Danny Nguyen,
Regards,
Kris
**Q: Can I leave it plugged in all of the time, or would this harm the battery?**
Do not charge in conditions too cold or too warm (below 41F or above 95F)
When not in use, keep the device stored in a cool place, partially charged.
Operating condition between 30 and 80 percent maximizes battery life.
Lithium Ion batteries have no memory and are not degraded with partial discharges.
The worst situation is keeping a fully charged battery at elevated temperatures.
Hope this helps!
Regards,
Sam
**Q: Is it better than the JBL?**
A: No. But it doesn't pay to compare anything in this price range to JBL, either. They used to be a mid-level car audio company that never found a foothold because they didn't stand out. Their contract with Ford allowed them to survive into the modern era, and they have definitely carved out their niche putting out tiny 24-30 watt speakers that are basically unmatched in the volume department. Whether you like the JBL sound profile or not it's subjective, but in this field, they are the measuring stick and very few come close, because most are 3W x 2, 5W x 2, 6W x 2. As the Sony rep here keeps saying they don't disclose their specs, but nowhere in this page does it explain what the 13 in it's name represents. I'd guess it's 13W, but I'd have to get one in hand and test it to know for sure. NOW In the last 40 years, they've gone from a mid-tier brand with price just shy of top shelf, to a brand that finally scratches the surface of audiophile quality drivers still at the just shy of elite price. So by sound profile yes, better than JBL, but you won't hear it over factory equipment, and you won't be hosting block parties, so again, I'll say NO.