| ASIN | B0766D8HZ3 |
| Best Sellers Rank | 1,645 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 15 in Network Switches |
| Box Contents | Voltage adapter, User manual, Power supply |
| Brand Name | MERCUSYS |
| Case Material Type | Plastic |
| Color | White |
| Compatible Devices | Desktop, Portable |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (8,459) |
| Data Transfer Rate | 100 Megabytes Per Second |
| Global Trade Identification Number | 06935364083090 |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 10.4L x 6.9W x 2.2H centimetres |
| Item Type Name | 5 Ports 10/100 Mbps Desktop Ethernet Switch |
| Item Weight | 2.82 Ounces |
| Manufacturer | TP-Link |
| Manufacturer Part Number | TL-SF1005D V14 |
| Maximum Power | 1.9 Watts |
| Model Number | TL-SF1005D V14(UK) |
| Number of Ports | 5 |
| Platform | Windows 10 |
| Product Warranty | Three Years Manufacturer's Warranty |
| Switch Type | unmanaged |
| Upper Temperature Rating | 40 Degrees Celsius |
| Voltage | 9 Volts |
D**A
5 Port Desktop Ethernet Switch-Hub
A**L
Great product get this!
S**Y
Simple, easy and works straight out of the box.
K**C
Plug & play!!!
A**E
This is simply a great bit of inexpensive kit
Y**S
Switch for life!
Y**N
A quality product with ample ports
O**O
So easy to use and good value.
A**J
After you connect you lose 80% of internet speed.