price: "€ 145.16"
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Brand | UF-TOOLS |
| Material | Alloy Steel |
| Power Source | dc |
| Voltage | 3.7 Volts |
| Battery Power | 3.5E+2 Milliamp Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Recommended Uses For Product | Indoor, Outdoor |
| Battery Cell Composition | Lithium |
| Manufacturer | UF-TOOLS |
| Part Number | SGUS1020215 |
| Item Weight | 15.2 ounces |
| Product Dimensions | 9.45 x 8.78 x 4.22 inches |
| Country of Origin | China |
| Item model number | 1020215 |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Size | ‎9.45 x 8.78 x 4.22 inches |
| Color | 51 in 1 |
| Style | Drill/Driver |
| Finish | S2 Alloy Steel |
| Pattern | 51 in 1, Dark Grey |
| Shape | Square |
| Item Package Quantity | 1 |
| Sound Level | 40 dB |
| Cord Length | 19.6 Inches |
| Type of Bulb | LED |
| Head Style | Tri-Angle |
| Handle/Lever Placement | Automatic |
| Special Features | Easy to Install, Rechargeable Battery, Adjustable |
| Usage | Inside; Professional |
| Included Components | electric screwdriver x1, 48 PCS magnetic bits |
| Batteries Included? | Yes |
| Batteries Required? | Yes |
| Warranty Description | Limited after seller service |
## Product Details
- **Brand:** UF-TOOLS
- **Material:** Alloy Steel
- **Power Source:** dc
- **Voltage:** 3.7 Volts
## Images
## Questions & Answers
**Q: What is the size of the screwdriver?**
A: The size of the 62 in 1 electric screwdriver is 180 * 15.8 mm.
**Q: Can I still use manually?**
**Q: How long does it take to charge? Does it come with a charger?**
A: Hi, it usually takes 30-45 mins. It comes with a USB cable for charging.
## Frequently Bought Together
- 51 in 1 Electric Screwdriver Set, UF-TOOLS Portable Mini Rechargeable Cordless Precision Screwdriver with Battery & LED Light, Magnetic Driver Bits Set, Professional Repair Tool Kit for Electronics