brand: "bluevua"
price: "€ 2.53"
in_stock: false
reviews_count: 5
store_origin: IT
region: Italy
---
**Brand:** bluevua
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 💧 Elevate your hydration game with smarter, cleaner water—no plumber required!
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- bluevua enthusiasts
## Why This Product
- Trusted bluevua brand quality
## Key Features
- • **Eco-Smart Water Use:** 3:1 pure-to-drain ratio saves water, beating industry norms by 375%.
- • **Plug & Purify Instantly:** No installation needed—just plug in and hydrate.
- • **Real-Time Quality Control:** Smart LED display tracks filter life & water purity at a glance.
- • **Ultra-Efficient Filtration:** 5-stage RO removes 99.9% contaminants for crystal-clear water.
## Overview
## Description
Bluevua RO100ROPOT-LITE Countertop Reverse Osmosis Water Filter System
Review: Amazing and worth it
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BGK3YLTN |
| Best Sellers Rank | 1,304,408 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 231 in Water Purifiers |
| Capacity | 1200 Millilitres |
| Container Type | Jar |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 1,039 Reviews |
| Installation Type | Countertop |
| Item Dimensions L x W x H | 24.6L x 24.1W x 35.8H centimetres |
| Item Weight | 5 Kilograms |
| LowerTemperature Range | 41 Degrees Fahrenheit |
| Manufacturer | JSK |
| Manufacturer Part Number | White |
| Material | Borosilicate Glass, Plastic |
| Material Type | Borosilicate Glass, Plastic |
| Maximum Flow Rate | 0.26 Litres Per Minute |
| Model Name | RO100ROPOT-LITE |
| Model Number | ROPOT-LITE |
| Other Special Features of the Product | Portable |
| Power Source | Corded Electric |
| Product dimensions | 24.6L x 24.1W x 35.8H centimetres |
| Purification Method | Reverse Osmosis |
| Special feature | Portable |
| Supported Water TDS Level Maximum (PPM) | 600 |
| UPC | 616943005295 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Upper Temperature Rating | 100 Degrees Fahrenheit |
## Product Details
- **Package information:** Jar
## Images
## Questions & Answers
**Q: Does this filter chlorine and flouride?**
**Q: How good does this RO filtered water taste?**
**Q: Is the pitcher dishwasher safe?**
A: YES, it is 100% dishwasher safe and BPA, PVC, Lead, Melamine, and Phthalate free.