brand: "netgear"
price: "€ 4.66"
in_stock: false
reviews_count: 12
store_origin: IT
region: Italy
---
**Brand:** netgear
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 🚀 Elevate your WiFi game—never miss a beat, stream, or call!
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- netgear enthusiasts
## Why This Product
- Trusted netgear brand quality
## Key Features
- • **Multi-Device Powerhouse:** Keep 15+ devices online simultaneously without lag or dropouts.
## Overview
## Description
Review: Hassle Free - Quick delivery; fast and easy installation.
Review: Very nice - It is a fantastic product, easy to setup.
## Features
- Extends WiFi coverage by 1,200 sq. ft., creating a mesh network; connects up to 15+ devices
- Sets up in minutes with the Nighthawk app or press the WPS button to connect to your router
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09K445471 |
| Best Sellers Rank | #12,727 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #71 in Network Repeaters |
| Built-In Media | AX1600 4-Stream WiFi Mesh Extender (EAX12), Quick start guide |
| Color | White |
| Compatible Devices | Router |
| Connector Type | RJ45 |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (274) |
| Data Transfer Rate | 1.6 Gigabits Per Second |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| Frequency Bands Supported | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Item Type Name | Netgear WiFi Extender Booster EAX12 |
| Item Weight | 0.43 Kilograms |
| Manufacturer | NETGEAR |
| Mfr Part Number | EAX12-100UKS |
| Model Number | EAX12-100UKS |
| Range | 1200 square_feet |
| Special Features | WiFi Mesh |
| UPC | 606449154146 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1-year Warranty |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11a/b/g/n/ac |
## Product Details
- **Wireless communication standard:** 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11a/b/g/n/ac