title: "Balmar AT-SF-200-12-IG -KIT single foot AT alternator kit"
brand: "balmar"
price: "€ 183.07"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.it/products/47788686-balmar-at-sf-200-12-ig-kit-single-foot-at
store_origin: IT
region: Italy
---
**Brand:** balmar
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ⚓ Elevate Your Marine Experience with Balmar!
## Quick Answers
- **What is this?** Balmar AT-SF-200-12-IG -KIT single foot AT alternator kit by balmar
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- balmar enthusiasts
## Why This Product
- Trusted balmar brand quality
## Description
Balmar Part #ATSF20012MCKITKit 200A Alternator Mc-RegulatorKit 200A Alterntr Mc-RegulatrAT-Series Kits combine high output AT-Series alternators with our intelligent MC-614 multi-stage regulator w/harness, along with alternator, DMG pulley and battery temperature sensors. Extremely high output at low RPM. Engineered for high demand electrical systems.ATSF models: Fit engines using a 1" & 2" single foot (spool) mount. For many 4.3-5.7L Mercruiser, Volvo Penta, Pleasurecraft, Crusader & other GM gas, Volvo, Cummins, Yanmar 6LP, Westerbeke diesels with Delco & Motorola-equipped alternators.Contact Balmar Technical Support with any application questions to confirm your specific engine/alternator configuration and appropriate belt/pulley.Attributes:Description: Kit w/MC regulator, temp sensors, DMG pulleyAmps: 200Volts: 12Package Quantity = 1