The Beko MOC20100SFB Solo Microwave combines a stylish silver finish with a compact 20L capacity and 700W power output. Featuring an intuitive auto-defrost function that adjusts thawing time based on food weight, plus six auto-cook presets and a reliable 30-minute mechanical timer, itโs designed for efficient, hassle-free cooking that fits seamlessly into modern kitchens.
| ASIN | B09JWGY7KM |
| Best Sellers Rank | 78,072 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 84 in Solo Microwaves |
| Brand | Beko |
| Capacity | 20 litres |
| Colour | Silver |
| Controller Type | Mechanical Knob |
| Cooking Program | Auto Cook, Defrost |
| CountryOfOrigin | China |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 383 Reviews |
| Defrost System Type | Auto Defrost |
| EnergyConsumption | 700 Watts |
| Global Trade Identification Number | 08690842442919 |
| Heating Method | Electric |
| Human Interface Input | Dial |
| IncludedComponents | Turntable |
| Inner Material Type | Stainless Steel |
| InstallationType | Countertop |
| Item Dimensions D x W x H | 34.5D x 44.6W x 24.3H centimetres |
| Item Type Name | Microwave, Solo, Freestanding, Mechanical |
| Item Weight | 9700 Grams |
| Manufacturer | Beko |
| ManufacturerPartNumber | MOC20100SFB |
| MaterialType | Stainless Steel |
| Model | MOC20100SFB |
| Model Name | MOC20100SFB |
| Number of Power Levels | 6 |
| Number of Programs | 6 |
| Power Consumption | 700 Watts |
| Product Warranty | 1 year manufacturer. |
| Product dimensions | 34.5D x 44.6W x 24.3H centimetres |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Special feature | Defrost |
| SpecialFeatures | Defrost |
| Timer Function | Timer Function Available |
| Wattage | 700 watts |
L**.
Quality and value for money.
D**Y
excellent product
M**L
Microwave use
Nice microwave on the small side and timer knob bit stiff but works well.
C**1
It's small and compact but will do everything we want it to do. A decent job.
M**6
Nice in silver
D**K
Damage item
Very bad product had 2 in a week both damaged