title: "MotoFabLifts CH-2.5F-2R-19 2.5 in Front and 2 in Rear Leveling lift kit that is compatible with 2019-2025 GMC Sierra Chevy Silverado"
brand: "motofab lifts"
price: "€ 436.22"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Moto Fab Lifts"
url: https://www.desertcart.it/products/394887636-motofablifts-ch-2-5f-2r-19-2-5-in-front
store_origin: IT
region: Italy
---
# 2.5" front & 2" rear lift CNC machined billet aluminum 1.5-2 hr bolt-on install MotoFabLifts CH-2.5F-2R-19 2.5 in Front and 2 in Rear Leveling lift kit that is compatible with 2019-2025 GMC Sierra Chevy Silverado
**Brand:** motofab lifts
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚀 Elevate your drive, dominate the streets with precision and style!
## Quick Answers
- **What is this?** MotoFabLifts CH-2.5F-2R-19 2.5 in Front and 2 in Rear Leveling lift kit that is compatible with 2019-2025 GMC Sierra Chevy Silverado by motofab lifts
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- motofab lifts enthusiasts
## Why This Product
- Trusted motofab lifts brand quality
## Key Features
- • **Precision Engineered Elevation:** Raise your truck 2.5" front and 2" rear for commanding road presence.
## Overview
## Description
MotoFab Lifts 2.5" Front and 2" Rear Leveling lift kit Fits 2019-2025 Silverado 1500 (New Body style) 2019-2025 Sierra (New body style) Features Made In The USA Will Raise the front 2.5" and the Rear 2"100% Bolt On Installation CNC MachinedMaintains Stock Ride QualityTexture Black Powdercoat Finish This lift kit will raise your New Body style Silverado or Sierra by a true 2.5" in the front and 2" in the rear. Can be installed in about 2-3 hours and does not require strut/coil disassembly like other kits. The front spacers are CNC machined out of billet aluminum and then powdercoated black to match you factory suspension. For the rear the kit comes with new fabricated rear lift blocks and longer U bolts. Fabricated lift blocks will out last cast iron and will far outlast solid aluminum rear lift blocks. The rear lift blocks are also powdercoated for a long lasting finish. This kit is the strongest on the market and come with a 100% satisfaction guarantee and a lifetime warranty. It will come to you complete with all the hardware and instructions. All MotoFab lifts products are proudly made in the USA with USA sourced materials! Please note: Lift spacer thickness and lift is not a 1 to 1 ratio due to the suspension geometry.
Review: Wow! Completely changed the look of my truck without effecting the ride quality too much; and it still fits in my garage. I did swap the stock 31 inch tires for 33s mainly for aesthetics but also added a bit more of a lift. The lift allowed me to run these tires with no cutting, trimming, or rub. With the rear blocks, I was able to keep a slight rake which makes the truck look great. I did add the shock extenders just to prevent over extension. Easy install. Very happy!
Review: This worked great on my 2023 Silverado Custom. Everything went smooth and took me about 2.5 from start to finish but Im a mechanic by trade. You will need to get longer shocks for the rear or shock extensions. I ordered some 2 inch shock ext from desertcart to go along with this kit. Didn't change the ride at all still rides just as it did stock. You might need an alignment Im going to get mine done soon. Lifted my truck exactly 3” in the front and 2” in the rear.
## Features
- Will Raise your truck 2.5" in the front and 2" in the rear
- Made In The USA with a Lifetime warranty
- Compatible with 2019-2025 New Body style Chevrolet & GM 1500 Pickups (Does not fit old Body style)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B085B5Q1LK |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (80) |
| Date First Available | 17 December 2021 |
| Item Weight | 8.43 Kilograms |
| Item model number | CH-2.5F-2R-19 |
| Manufacturer | MotoFab Lifts |
| Manufacturer Part Number | CH-2.5F-2R-19 |
| Package Dimensions | 29.11 x 23.09 x 15.39 cm; 8.43 kg |
| Position | Rear |
## Product Details
- **Auto part position:** Rear
- **Included components:** Lift Block
- **Material:** Aluminum
- **Maximum lifting height:** 2.5 Inches
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by C***D on 23 October 2025*
Wow! Completely changed the look of my truck without effecting the ride quality too much; and it still fits in my garage. I did swap the stock 31 inch tires for 33s mainly for aesthetics but also added a bit more of a lift. The lift allowed me to run these tires with no cutting, trimming, or rub. With the rear blocks, I was able to keep a slight rake which makes the truck look great. I did add the shock extenders just to prevent over extension. Easy install. Very happy!
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by B***7 on 19 September 2023*
This worked great on my 2023 Silverado Custom. Everything went smooth and took me about 2.5 from start to finish but Im a mechanic by trade. You will need to get longer shocks for the rear or shock extensions. I ordered some 2 inch shock ext from Amazon to go along with this kit. Didn't change the ride at all still rides just as it did stock. You might need an alignment Im going to get mine done soon. Lifted my truck exactly 3” in the front and 2” in the rear.
*by M***S on 16 October 2025*
Fits perfect in my 2021 Chevy duramax 1500
## Frequently Bought Together
- MotoFab Lifts CH-2.5F-2R-19 2.5 in Front and 2 in Rear Leveling lift kit that is compatible with 2019-2023 GMC Sierra Chevy Silverado