title: "MeltInk3D PHA-1K175NBL05 Neon Blue PLA/PHA 3D Printer Filament Ø 1.75mm, 1Kg (2.2 Lb), MADE in USA, Dimensional Accuracy: ± 0.05mm"
brand: "meltink3d"
price: "€ 15.42"
in_stock: false
reviews_count: 6
category: "Office Product"
store_origin: IT
region: Italy
---
# MeltInk3D PHA-1K175NBL05 Neon Blue PLA/PHA 3D Printer Filament Ø 1.75mm, 1Kg (2.2 Lb), MADE in USA, Dimensional Accuracy: ± 0.05mm
**Brand:** meltink3d
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** MeltInk3D PHA-1K175NBL05 Neon Blue PLA/PHA 3D Printer Filament Ø 1.75mm, 1Kg (2.2 Lb), MADE in USA, Dimensional Accuracy: ± 0.05mm by meltink3d
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- meltink3d enthusiasts
## Why This Product
- Trusted meltink3d brand quality
## Description
Full description not available
## Features
- PLA/PHA polylactic acid with Polyhydroxyalkanoate is a plastic made from renewable sources
- PLA/PHA filament for 3D Printing has more impact tolerance than PLA filaments
- PLA/PHA filament is less prone to warping than ABS, during printing process
- PLA/PHA filament printed objects have an opaque finish and smooth texture
- Suggested Printing Temperature can vary between 205 C - 235 C
## Images
## Customer Reviews
### ⭐
    Not very good.  For the same price - Hatchbox.
*by K***O on Reviewed in the United States on September 23, 2017*
### ⭐
    DONT WASTE YOUR MONEY!!!
*by J***H on Reviewed in the United States on February 8, 2017*
This filament is the worst filament I've ever used. I don't know how people are getting good results out of this filament, but i cant even print one good quality piece. My printer stays at its set temperature the entire time, yet the print has very inconsistent extrusions. I measured the filament and it was alternating from 1.8mm to 1.7mm the entire way through the spool. the suggested print temp is 220-230. when printed at 220, the filament is literally like butter! i bought this filament because i really liked the color and was hoping to give it a chance, but now im wishing i never bought it in the first place.