title: "Orion CBT4500.4 4500W Max 4-Channel Class-AB Stereo Car Audio Amplifier"
brand: "orion"
price: "€ 329.52"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Orion"
store_origin: IT
region: Italy
---
# Compact 3.86 kg design 4500W max power 4 channels for versatile sound Orion CBT4500.4 4500W Max 4-Channel Class-AB Stereo Car Audio Amplifier
**Brand:** orion
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎵 Drive Your Sound, Own the Road!
## Quick Answers
- **What is this?** Orion CBT4500.4 4500W Max 4-Channel Class-AB Stereo Car Audio Amplifier by orion
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- orion enthusiasts
## Why This Product
- Trusted orion brand quality
## Key Features
- • **Trusted Orion Quality:** Engineered by a top brand ranked #26 in Car Audio & Video Stereo Amplifiers.
## Overview
## Description
ORION COBALT CBT-4500.4, 4 CHANNEL AMPLIFIER 4500 WATTS MAX MUSIC POWER
Review: does the job well just keep it in the wind. Underseat or in box overheats. Entry level.
Review: Works as expected!
## Features
- By Orion High Performance Car Audio
- 4 CHANNEL AMPLIFIER 4500 WATTS MAX MUSIC POWER
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08F2PTX7C |
| Best Sellers Rank | #113,081 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #26 in Car Audio & Video Stereo Amplifiers |
| Item model number | CBT4500.4 |
| Manufacturer | Orion |
| Product Dimensions | 48.26 x 20.32 x 7.62 cm; 3.86 kg |
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 48.3 x 20.3 x 7.6 centimeters
- **Manufacturer:** Orion
- **Maximum supply voltage:** 16 Volts
- **Minimum supply voltage:** 10 Volts (DC)
- **Mounting type:** Freestanding
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐ Review
*by B***S on 15 November 2025*
does the job well just keep it in the wind. Underseat or in box overheats. Entry level.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by M***I on 16 July 2024*
Works as expected!
*by Á***M on 24 August 2023*
Muy buen producto se escucha muy bien 100% satisfecho
## Frequently Bought Together
- Orion Cobalt Series CBA4500.4 High Efficiency 4-Channel Class A/B Amplifier for Car Audio Stereo - 4500W High Output, 2/4 Ohm Stable, Adjustable Low/High Pass, Bass Boost, MOSFET Power Supply
- ORION Cobalt CM654 High Efficiency 6.5" Mid-Range Bullet Loudspeakers, 1000W Max Power, 250W RMS, 4 Ohm, 1.5" Voice Coil - Pro Car Audio Stereo, Midrange Speakers (Pair)
- ORION XTR XTX654 High Efficiency 6.5" Mid-Range Bullet Loudspeakers, 1400W Max Power, 350W RMS, 4 Ohm, 1.5" Voice Coil - Pro Car Audio Stereo, Midrange Speakers (Pair)