The Makermotor PN01007-38 is a 12V DC reversible electric gear motor featuring a 3/8" D shaft and a steady 50 RPM speed. With a rated torque of 6 N-m (4.4 ft-lb), it offers robust performance for various mechanical applications. Its compact design, durable copper construction, and M6 mounting holes make it a reliable choice for professionals seeking dependable power and versatility.
| ASIN | B01N8YDOC9 |
| Best Sellers Rank | #198,690 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #371 in Electric Fan Motors |
| Brand Name | Makermotor |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (217) |
| Global Trade Identification Number | 00197644224630 |
| Horsepower | 60 Watts |
| Item Dimensions W x H | 5.5"W x 1.2"H |
| Item Weight | 1.18 Kilograms |
| Manufacturer | Makermotor |
| Material Type | Copper |
| Model | PN01007-38 |
| Model Name | gear |
| Shaft Diameter | 0.38 Inches |
| Speed | 50 RPM |
| Voltage | 12 Volts |
G**A
Strong motor
Works great! plenty of torque for my application.
E**C
Great motor
Great motor. I use lots of them to drive an auger system
A**R
Solid, powerful motor
Really nice motor, which seems to have all the power I needed for my project.
R**E
Strong motor
D**S
A strong little motor
M**R
Junk
Used it on the door on It only lasted two tries and failed. Never got to work again
J**K
Exactly what I needed for a project
constructed a firearm moving target that needed to run on a 12V battery. This motor worked perfectly and only needed a 3/8" to 1/2" collar to use larger diameter pulleys. Pulleys and collar were purchased from McMaster and work great. Motor is easy to reverse by changing polarity of the leads. Seems very rugged. Would buy again.