brand: "poolpure"
price: "€ 80.54"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Poolpure"
store_origin: IT
region: Italy
---
# 25 sq. ft filtration area, 13.3in length Durable ABS core & break-resistant end caps IAPMO NSF/ANSI 50 certified safe material PLFPRB25-IN Hot Tub Filter Replacement for Unicel C-4326, Guardian 413-106, Filbur FC-2375, 3005845, 17-2327, 100586, 33521, 25392, 817-2500, 5X13 Drop in Spa Filter 2 Pack
**Brand:** poolpure
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💧 Elevate your spa game with the ultimate clean—because your relaxation deserves the best!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- poolpure enthusiasts
## Why This Product
- Trusted poolpure brand quality
## Description
Great prices on your favourite Gardening brands, and free delivery on eligible orders.
## Features
- 【Product Detail】4OZ media. Filtration Area: 25 Sq. feet；Length: 13 5/16”(33.8cm); Outside Diameter: 5”(12.5cm); Top Hole: 2 1/8”(5.4cm) Open; Bottom Hole: 2 1/8”(5.4cm) Open.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07MTDDV6N |
| Best Sellers Rank | 11,465 in Garden ( See Top 100 in Garden ) 31 in Pool & Hot Tub Filters |
| Brand Name | POOLPURE |
| Colour | 25in-2pack |
| Country Of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (2,386) |
| Item Weight | 1.2 Kilograms |
| Manufacturer | POOLPURE |
| Material Type | Trilobal Filtration Fabric |
## Product Details
- **Colour:** 25in-2pack
- **Material:** Trilobal Filtration Fabric
- **Model name:** PLFPRB25-IN
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Brilliant device
*by I***G on 3 August 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Paul the pool hoover
*by S***Z on 30 July 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Very impressive
*by J***E on 6 August 2025*
## Frequently Bought Together
- Clearwater CH0043 Hot Tub, Pool and Spa Test Strips x 50 - 3 in 1 - Measures Chlorine, PH and Total Alkalinity