| ASIN | B086V458W7 |
| Antenna Location | Home |
| Best Sellers Rank | 52,244 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 156 in Whole Home & Mesh Wi-Fi Systems |
| Brand Name | NETGEAR |
| Colour | White |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Control Method | App |
| Coverage | coverage for medium to large homes |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (945) |
| Data Transfer Rate | 6000 Megabits Per Second |
| Frequency Band Class | Single-Band |
| Global Trade Identification Number | 00606449148183 |
| Is Modem Compatible | No |
| Item Dimensions L x W x H | 8.4L x 2.1W x 14.5H centimetres |