The Orion XTR1000.1D is a high-performance monoblock Class D car amplifier delivering 1000W RMS at 1-Ohm stability. Engineered in Korea, it features advanced 4-way protection, adjustable bass boost, phase shift control, and a low-pass crossover for precise sound tuning. Its compact design and MOSFET power supply ensure reliable, powerful bass that transforms any car audio system into a concert-level experience.
| ASIN | B00DDYY6XC |
| Best Sellers Rank | #90,014 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #298 in Car Mono Amplifiers |
| Brand | ORION |
| Color | black |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (784) |
| Date First Available | June 13, 2013 |
| Department | car amplifier |
| Global Trade Identification Number | 00818550010598 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 7.3 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 8.25 x 8.75 x 2.5 inches |
| Item model number | XTR1000.1D |
| Manufacturer | Orion |
| Material | Metal, Semiconductor |
| Mounting Type | freestanding |
| Number of Channels | 1 |
| Other display features | Wireless |
| Output Power | 1000 Watts |
| Package Type Name | carton |
| Product Dimensions | 8.25 x 8.75 x 2.5 inches |
| Specification Met | CE, FCC, RoHS |
| UPC | 818550010598 |
| Voltage | 12 Volts |
| Whats in the box | Amplifier^Manual |
S**S
EXTREMELY SATISFIED! (Updated year or so later)
Took a while for tolerable temperatures 2 run this fantastic piece of engineering in the ride but worth the wait after initial testing. It runs my 4 components beautifully! Never getting rid of it! Still waiting for my monoblock and eventually my 2 batteries to replace my temporary battery but the fact that I can get by happily with the components ran off the first two channels and temporarily run my sub @4ohms bridged keeps the smile on my face till I can complete my project. Great great piece of engineering. (Updated Commentary) Has handled two winters with ease. Had originally ran the1st 2 channels for the front n rear components and the single 10 until I got a monoblock. After monoblock was purchased I got 2 run my components on each channel finally. After testing what worked best (high pass or full range) I figured out what I was satisfied with. Utilizing the dsp on the head unit I will not settle for any other 4 channel. I cannot wait to order 2ohm 6.5" with 1" tweeter components that carry 2ohm load for the fronts & rears now that I have finished upgrading the subs. This amp is a beast even if you part it out for half highs/mids and other half bass. Just make sure you utilize the high & mids down as low as 2ohms (in my case average of 208watts @13.6volts) and mono 4 ohms bridged (750 watts rms).
S**L
Hands down. A very powerful amplifier
I had no problems installing to my custom box. It is powering 3 12" Kicker L7's at 1.39 ohms. I already had 1/0 ofc power wire with 2 battery's in a 2007 suburban. To date this is the loudest system I have ever had. Every person that I had sit in the vehicle could not believe how load it was. So a really great amp. The con is going to be the remote bass knob. This knob is very cheap. Mine was completely destroyed with the knob coming out of the housing. The bass knob was replaced by seller through amazon and received it very promptly. The knob I received was this one https://www.amazon.com/gp/product/B07J2QXBB2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 I have verified that it will work with the original wire or the wire that comes with the aftermarket knob. I am getting some feed back from the amp to the subwoofers while the volume is completely turned down. It seems to only be noticeable when driving so will need to narrow it down. The amp before this was a 1500 watt Kicker and had zero bass noise when volume off. If your going to use a bass knob buy one while your ordering this amp. would definetaly purchase this amp again.
L**.
Great little amp
X**B
Great amp with a few small issues
K**D
Not exactly whatโs pictured
R**S
Up grade
Quality matters the most
T**F
Monster
This amp is just super powerful it's rated at 3500 watts rms but it actually dinos at a little over 3833 rms power at 1ohms