The KICKER 46CSC654 CS-Series 6.5" coaxial speakers deliver a 600-watt peak power output with a compact 3/8" mounting depth, making them compatible with nearly all vehicles. Featuring UV-treated poly-foam surrounds and neodymium tweeter magnets, these speakers provide durable, high-fidelity sound with enhanced bass and crystal-clear highs. Designed with Extended Voice Coil technology and a rigid polypropylene cone, they offer precise acoustic control and long-lasting performanceโperfect for millennials seeking a premium audio upgrade that fits seamlessly into their lifestyle.
| ASIN | B07NS7NZLX |
| Audio Driver Size | 6.5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Surround |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Best Sellers Rank | 20,274 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 46 in Coaxial Car Speakers |
| Box Contents | PEI Tweeters |
| Brand Name | KICKER |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Car Entertainment System, Desktop, Laptop, MP3 Player, Smartphone, Tablet |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Protocol | Wired |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Voice control |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,576) |
| Enclosure Material | steel, polypropylene, PEI |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Impedance | 3.3 Ohms |
| Is Waterproof | false |
| Item Dimensions D x W x H | 2.5D x 11.6W x 11.6H centimetres |
| Item Weight | 68.78 Ounces |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | KICKER |
| Maximum Speaker Output Power (in watts) | 200 Watts |
| Model Name | 46CSC654 |
| Model Number | 46CSC654 |
| Mounting Type | Car Mount,Coaxial |
| Network Connectivity Technology | wired |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Items | 2 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Features | Bass Boost |
| Speaker Size | 6.5 Inches |
| Speaker Type | Coaxial |
| Specific Uses For Product | Car audio system |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Speaker Diameter | 6.5 Inches |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| UPC | 713034088363 |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology Type | No Wireless Communication Technology |
| Woofer Driver Diameter | 6.5 Inches |
I**M
Good quality sound ๐
Sounds really good ๐ soo much better bass , really happy ๐
R**.
Good clarity, very clean sounding highs and mids.
A**N
No different to factory
O**V
Good sound, no quibble exchange
F**N
Bought SSV 6.5 pods and installed these speakers in them for a 6th gen Bronco. MUCH clearer and more responsive than the factory 4 inch speakers. This is using the factory B&O amp to run them. I'm certain it would be even better if you drive them with a seperate amp. They really improve the soundstage of the factory B&O system.