The Pentair Pentek ECP20-20BB is a 20-inch whole-house sediment water filter cartridge featuring a heavy-duty pleated cellulose-polyester blend. Designed for superior strength and 33% more dirt-holding capacity than competitors, it fits all standard 20" Big Blue housings. Its color-coded blue end-cap simplifies replacement every 6 months, ensuring consistent high flow rates and low pressure drop while effectively removing dirt, sand, silt, and particulates to protect your home’s water system.
| ASIN | B0030ZL8EY |
| Best Sellers Rank | #13,468 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #3 in Industrial Process Filter Cartridges |
| Brand | Pentek |
| Brand Name | Pentek |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 347 Reviews |
| External Testing Certification | NSF |
| Global Trade Identification Number | 00051678495438 |
| Item Dimensions D x W x H | 4.5"D x 4.5"W x 20"H |
| Item Type Name | Big Blue 20-Inch Sediment Water Filter, 4.5" x 20", Pleated Cellulose Polyester Cartridge, Blue End-Cap, 20 Micron |