The Master MFG Gun Spray Trigger SG-1700-22 is a rugged, metal spray gun designed for efficient weed control. Featuring an 8 GPM flow rate, 22-inch reach, and a shut-off valve, it delivers professional-grade spraying power up to 900 PSI without the need for batteries. Lightweight yet durable, itโs the perfect tool for precise, high-pressure garden irrigation and maintenance.
| Brand | Valley Industries |
| Color | red |
| Recommended Uses For Product | Weed Control |
| Material | Metal |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Product Dimensions | 21.5"W x 7"H |
| Style | Gun |
| Power Source | manual winding |
| Included Components | Master MFG GUN SPRAY TRIGGER 8GPM 22IN SG-1700-22 |
| Model Name | Adjustable Aluminum Jet Stream Spray Gun - 8 GPM, 800 PSI, 22" |
| Maximum Pressure | 900 Pound per Square Inch |
| UPC | 814485018227 |
| Global Trade Identification Number | 00814485018227 |
| Manufacturer | Master MFG |
| Part Number | 1700-02-022 |
| Item Weight | 1 pounds |
| Item model number | SG-1700-22 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Size | 22" |